|

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Poznaj swojego przyszłego najemcę.

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić wiarygodność potencjalnego najemcy. W Polsce odnotowuje się rocznie do kilkunastu tysięcy prób użycia skradzionych dokumentów tożsamości. Dla bezpieczeństwa warto sprawdzić dwa dokumenty tożsamości, oprócz dowodu osobistego prawo jazdy czy paszport. W trakcie rozmów z potencjalnym nabywcą trzeba zadawać mu jak najwięcej pytań pozwalających na jego poznanie. Trzeba dowiedzieć się czym zajmuje się zawodowo, jakie ma zainteresowania. Nie obawiajmy się zapytać o sytuację materialną osoby zainteresowanej wynajmem. Należy pamiętać, że wynajem mieszkania jest rodzajem inwestycji z której planujemy czerpać korzyści, zróbmy więc wszystko aby uniknąć związania się z niewypłacalnym kontrahentem.

Umowa podstawą najmu

Umowa powinna być w formie pisemnej, pamiętajmy aby każda ze stron umowy zaparafowała każdą jej stronę, a na końcu umowy trzeba zadbać o czytelny podpis i datę. Umowę należy zawierać zawsze na czas określony. To ułatwia możliwość ewentualnej pozasądowej eksmisji najemcy w sytuacji rozwiązania umowy i odmowy opróżnienia zajmowanego lokalu. Sporządzając umowę warto jest sporządzić umowę najmu okazjonalnego. Dobrze skonstruowana umowa gwarantuje, że wynajem mieszkania nie przyniesie nam strat.

Gdzie szukać pomocy

Pomocy mogą udzielić między innymi dobrzy, wykwalifikowani i doświadczeni pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Tutaj duże znaczenie ma szczególnie staż pracy. Wiedzy i doświadczenie nabiera się z czasem. Skorzystanie pomocy pośredników może zaoszczędzić wielu stresów, procesów i przede wszystkim strat finansowych. Ich pomoc może spowodować ,że najemca odpowiadający na ogłoszenie mieszkania do wynajęcia w Gliwicach czy tanie mieszkania w Gliwicach nie będzie w przyszłości kłopotem.

Czapla&Czapla – biuro nieruchomości Gliwice